[ Додати роботу ]

Єгипетські піраміди як одне із чудес світу (реферат)

Єгипетські піраміди як одне із чудес світу (реферат)

ПЛАН
1. Загальні відомості про піраміди
2. Будова і особливості зведення пірамід
3. Піраміда Хеопса – одна з найвизначніших пам'яток архітектурного мистецтва давнини. Інші визначні піраміди.
икористана література

 

1. Загальні відомості про піраміди 

Єгипетські піраміди піднімаються серед гарячих пісків Лівійської пустелі і тягнуться на десятки кілометрів від сучасного Каїра до Фаюмського каналу. Сама древня - піраміда фараона Джосера - споруджена біля п'яти тисяч років тому. Її висота 60 метрів. Будівельник першої піраміди Імхотеп був архітектором, лікарем, астрономом, письменником, радником фараона, протягом багатьох століть вважався найбільшим мудрецем стародавності, а в пізні часи був обожнений, у його честь споруджувалися статуї і храми. Піраміди служили фараонам, відповідно до їх релігії, сходами, по якій вони сходили на небо. Тому самі древні піраміди були східчастими, мали форму сходів, і тільки в більш пізній час стіни стали гладкі. Чому це відбулося, дотепер не з'ясовано. Археологи нарахували 80 єгипетських пірамід. Не всі вони дійшли до наших днів. Самі знамениті три великі піраміди біля Гізи: Хеопса (Хуфу), Хефрена (Хафра) і Мекеріна (Менкаура). Найбільша з них, піраміда Хеопса, споруджена в XXVIII столітті до нашої ери. Спочатку вона піднімалася на 147 метрів, але через наступ пісків її висота зменшилася до 137 метрів. Кожна сторона квадратної основи піраміди складає 233 метра, чи, якщо бути точним, одна сторона довша іншої на 20 сантиметрів, тобто помилка усього в 0,0009. Площа піраміди більше 50 тисяч квадратних метрів. Піраміда Хеопса майже суцільної кам'яної кладки. Її внутрішні приміщення займають дуже невеликий обсяг - не більш 3 - 4 %.

2. Будова і особливості зведення пірамід

 
Піраміда складається з двох мільйонів трьохсот тисяч кубічних блоків вапняку з гладко відшліфованими сторонами. По підрахунку Наполеона, кам'яних блоків від трьох пірамід Гізи вистачило б, що б оперезати усю Францію стіною висотою в три метри і товщиною в 30 сантиметрів. Підрахували, що кожний блок важить в основному 2,5 тонни, а найважчий - 15 тонн. Загальна вага піраміди близько 5,7 мільйона тонн. Камені її тримаються власною вагою - ніякого сполучного матеріалу немає. Незважаючи на це, блоки настільки ретельно пригнані один до іншого, що щілина між ними не більш п'яти міліметрів. Така митецька робота каменотесів викликає подив. Адже вона виконана в основному кам'яними знаряддями. Відомий і зодчий цієї піраміди - Хемуін. Дослідників, які намагалися з'ясувати, яким чином древні будівельники змогли спорудити таке грандіозне спорудження це ставило в глухий кут. Іноді, як і про мегалітичні спорудження, висловлюється думка, що піраміди не міг побудувати народ, що живе в бронзовому столітті, і що в створенні цих колосальних споруджень приймали... інопланетяни. Поступово таємниця зведення пірамід розкривалася. Тепер думають, що піраміди, імовірніше всього, будувалися так. На правом бережу Нілу в каменоломнях поблизу Мемфіса тисячі людей були зайняті видобутком білого тонко зернистого вапняку. У скелі позначали границі майбутнього блоку, потім по цих границях видовбували глибоку канаву, а в неї забивали клини із сухого дерева, що обливали водою. Дерево розбухало, збільшуючись в обсязі, тріщина розширювалася, і, зрештою, моноліт відокремлювався від скелі.

Потім кам'яну брилу на місці обробляли інструментами з каменю, міді і дерева. Вона здобувала форму стандартного куба. В околицях Асуана і зараз існують древні каменоломні, на території яких знайдене багато готових блоків. Як виявилося, це був шлюб. Оброблені блоки на човнах перевозили на інший берег Нілу. Далі їх везли по спеціально прокладеній дорозі, на будівництво якої пішло 10 років і яка, за словами Геродота, тільки небагато простіше спорудження пірамід. Потім у підніжжя майбутньої піраміди лицьову сторону ретельно шліфували, використовуючи для цей камінь і пісок. Піраміда зводилася на корінному вапняковому масиві, розчищеному від наносного піску і гравію. Геродот затверджує, що спорудження піраміди тривало 20 років. Під час щорічних розливів Нілу селяни були вільні від сільськогосподарських робіт, і над спорудженням піраміди працювало безупинно в плині кожних трьох місяців по 100 тисяч чоловік. Англійський археолог Фліндерс Петрі вважає, що 100 тисяч будівельників, працюючи по трьох місяця в році, могли б звести велику піраміду швидше, ніж за 20 років. Щоб підняти блоки, єгиптяни будували з цегли і каменю похилий насип з кутом підйому близько 150. У міру того як споруджувалася піраміда, насип подовжували. Діодор Сицилійський затверджував, що по цих насипах камінь тягли на дерев'яних санях.

І дійсно археологи знайшли залишки таких саней. Сучасні дослідники вважають, що для зменшення тертя трасу постійно змочували водою, так що полози легко сковзали по бруду. Потім за допомогою дерев'яних важелів блоки встановлювали на місце. Коли будівництво в основному закінчували, похилий насип розрівнювали, а поверхню піраміди закривали облицьованими блоками. Піраміди, може бути, самі знамениті архітектурні спорудження у світі. З інженерної ж точки зору, це примітивні будівлі, гори складені людьми. Однак ціль була досягнута - піраміди стали вічними монументами, переживши тисячоріччя. Уперше були побудовані настільки високі спорудження, що залишилися аж до Ейфелевої вежі своєрідним рекордом. Піраміди і Сфінкс, що утім також входить до складу похоронного комплексу піраміди Хефрена, належать до найбільш характерних монументальних пам'ятників древнього Єгипту. Піраміди були класичним типом царської усипальниці в епоху Древнього царства, а в менш монументальному виді, зберігаючи свою зовнішню форму, зводилися також для фараонів Середнього царства. Найдавнішим видом гробниць царів Єгипту, що возникли до пірамід, були мастабі. Слово "мастаба” відноситься вже до арабського часу і зв'язане з тим, що форма цих трапецієподібних у розрізі гробниць нагадувала арабам великі лави, що називалися "мастаба”. Загальної назви пірамід у нинішнім значенні цього слова в єгиптян не було. Окремі піраміди носили назви, зв'язані з іменами фараонів, яким вони належали. Піраміда Хеопса називалася, наприклад, "Гір живе на обрії”, Хефрена — "Великий Хефрен”, а Мікеріна — "Божественний Мікерін”.


Можливо, що грецьке слово "піраміда” походить від єгипетського вираження per-em-us тобто від терміна, що означав висоту піраміди. Видатний російський єгиптолог В. Струве думав, що грецьке puram…jпоходить від давньоєгипетського р'-mr. Найдавніші царські гробниці, що відносяться вчасно 1 династії, мали форму мастаб і споруджувалися з цегли-сирцю. Вони будувалися в Нагада й Абідосі у Верхньому Єгипті, а також у Саккарі, де знаходився головний некрополь Мемфіса, столиці правителів перших династій. У наземній частині цих будівель знаходилися молитовні і приміщення з похоронним інвентарем, у підземної — похоронні камери. Особливої уваги заслуговують залишки двох царських мастаб у Нагада і Саккаре з архітектурною обробкою фасадів. Перша з них, що відноситься вчасно 1 династії, відкрита французьким ученим Жаком де Морганом, має фасад, розчленований виступами, що нагадують фасад царського палацу. Друга — мастаба Анджиба в Саккаре, називана також мастабой Небетки, споруджена також у період 1 династії, спочатку мала з трьох сторін східчасту форму, а з четвертої — вид вертикальної стіни. У пізніший період мастаба Небетки була значно розширена, а її зовнішня стіна була прикрашена виступами, що нагадують обробку фасаду мастаби з Нагада. Нині вважається, що мастаби типу гробниці Небетки послужили зразком для Імхотепа, будівельника знаменитої східчастої піраміди Джосера, другого правителя III династії. Діяльність Імхотепа, що був верховним сановником і начальником усіх будівельних робіт Джосера, цінувалися вже в древньому Єгипті. У пізніший же час Імхотепа вважали віщуном, заступником науки і медицини, а греки ототожнювали його з Асклепієм. Комплекс щонайкраще збережених мастаб тинитских династій, а також пірамід епохи Древнього царства, знаходиться на території найбільших царських некрополів на західному березі Нілу, у пустелі, у районі древньої столиці Єгипту — Мемфіса. Ці некрополі нині носять назви розташованих тут арабських селищ, таких як Абу-Роаш, Гизе, Саккара, Дашур, Медум. Вони тягнуться починаючи від Дельти Нілу уздовж його західного берега убік Фаюмского оазису — району, де пізніше споруджувалися піраміди фараонів Середнього царства, що розширили територію царських некрополів у південному напрямку. У процесі археологічних вишукувань, проведених у 1932—1956 роках англійськими вченими С. Ферсом і У. Емері, у Саккарі було відкрито чотирнадцять великих мастаб. На думку Емери, це були гробниці правителів 1 династії, таких як Гор-Аха, Джер, Уаджі і цар Ден. Труднощі визначення, чи були ці гробниці дійсним місцем поховання царів, полягає в тім, що їхньої ж гробниці, менші по розмірах, але схожі по конструкції, знаходилися також і в Абидосе, де при деяких з них були виявлені царські стели.

Факт, що кожний фараон мав двох гробниць — одну в Нижньому, іншу у Верхньому Єгипті, здається нам цілком зрозумілим, оскільки безпосередньо після об'єднання країни двуединий характер єгипетської держави як і раніше відбивався в титулатуре фараонів, у знаках їхньої влади, а також в організації державних установ. Не можна, однак, затверджувати з повною впевненістю, що гробниці в Абидосе мали характер кенотафів. Точне визначення місця поховання фараона утрудняє також факт існування на території самої Саккари двох чи навіть трьох мастаб, приписуваних тому самому фараону. Проте, якщо навіть відкриті Емери мастаби не були царськими усипальницями, значення його відкриття полягає в тім, що знайдені в них печатки, а також напису на предметах похоронного інвентарю, дозволяють установити точну датировку цих будівель. При III династії некрополь у Саккаре збагатився новим, домінуючим архітектурним комплексом, яким стала знаменита східчаста піраміда Джосера разом з її похоронним ансамблем. Археологічні вишукування велися тут уже з початку XIX століття. Новітні дослідження дозволяють припустити, що Імхотеп звів цю будівлю на більш ранньої мастабе, вибудованої в цьому місці для попередника Джосера, його старшого брата фараона Санахта, якого Манефон вважає засновником III династії. Не виключено, що збережена дотепер піраміда Джосера, що має шість уступів, ніколи облицьованих блоками вапняку (збереглися їхні залишки), є лише серцевиною величезного первісного спорудження. Тому що ми не знаємо, чи було це облицювання остаточною зовнішньою обробкою чи будівлі ж, як пізніше в Медуме, її внутрішньою частиною, оскільки проект додання цій гробниці так називаної класичної форми не був очевидно здійснений. Піраміда в процесі будівництва неодноразово розширювалася — остаточна площа, що вона займає, має розміри 140 х 118м; висота піраміди досягала близько 60м. Спочатку вхід у піраміду з її північної сторони вів по сходам униз. Другий вхід знаходився в підлоги заупокійного храму, що примикає до піраміди також з північної сторони. У її східної стіни знаходився сердаб, вибудований із блоків известника, близьких по розмірах до блоків, яким була облицьована піраміда. У сердабе була знайдена статуя сидячого фараона, що знаходиться нині в зборах Єгипетського музею в Каїрі. Похоронна камера містилася під первісної мастабой, приблизно по середині і, таким чином, до півдня від центра пізнішої піраміди. Можливо, що усередині цієї камери, виложенной червоним гранітом, знаходився дерев'яний саркофаг. До сходу від склепу були відкриті два приміщення, облицьовані чудовими блакитними фаянсовими плитками, частина яких нині зберігається в каїрському музеї. Під пірамідою були виявлені також підземні галереї з двома алебастровими саркофагами, крім цього, там було знайдено 30 000 кам'яних судин, багато хто з який були розбиті каменями стелі коридору, що обрушилося. Цілий похоронний комплекс піраміди Джосера займав площу в 500 х 280м і був оточений розчленованої виступами стіною, що нагадувала стіни фортечних споруджень. Комі одного дійсного входу, ця огорожа мала тринадцять помилкових двер. До півдня від піраміди Джосера була виявлена з таким же плануванням похоронних камер; можливо, що вона була відразу ж задумана як спорудження, безпосередньо зв'язане з головною пірамідою тобто як так називаний піраміда - сателіт.

Її зовнішні стіни вінчав фриз із зображенням кобр. У межах території похоронного ансамблю знаходився також комплекс молитовень, присвячених царському ювілею, що називається "хебсед”. Вони були накриті характерними опуклими дахами, підтримуваними напівколонами. Стовбури цих колон не мали капітелей, вони були прикрашені спускаються з двох сторін рельєфними листами. Імхотеп зумів геніально перетворити в камені деякі форми, властиві колишній архітектурі, головним будівельним матеріалом якої був цегла-сирець і очерет. Колони, вкопонованние в стовпи головного коридору, що вів у святилище, мають каннелюри, що нагадують на перший погляд іонічні колони. У дійсності ж вони є монументальним повторенням у камені форми пучків очерету. Інші напівколони, що прикрашають стіни, увінчані капітелями у виді розкритих квіток лотоса. Сама кладка стін з ретельно обтесаних довгастих блоків вапняку нагадує техніку цегельної кладки. Архітектура Імхотепа, що мала значні новаторські, творчі досягнення, не позбавлена була, однак, і недоліків. Застосування в кам'яному зодчестві елементів, характерних для споруджень з цегли, очерету і дерева, не завжди було вдалим, оскільки архітектурні можливості нового матеріалу тобто каменю не були ще в той час цілком усвідомлені. Уже більш тридцяти років на території зведеного Імхотепом монументального комплексу ведуться роботи з реставрації і часткової реконструкції цього ансамблю. З доручення єгипетського Археологічного керування цими роботами керує французький архітектор Жан-Пилип Лауер. Найбільш знаменитий комплекс царських пірамід часу IV династії знаходиться поруч нинішнього селища Гізи. Цей некрополь єгиптяни називали— "на схилі висоти”. Три знамениті піраміди — усипальниці Хеопса, Хефрена і Мікеріна є класичними прикладами такого роду споруджень. Їхній будівельники цілком опанували технічними і декоративними можливостями каменю — нового матеріалу, введеного в монументальне будівництво. Форма цих пірамід бере свій початок в архітектурі Імхотепа, а одним з етапів її формування була знаходиться в Медумі багаторазово перебудовувалася піраміда Снофру, першого фараона IV династії (чи його батька Хуни). Грандіозну піраміду Хеопса греки вважали пізніше одним із семи чудес світла. Фараон Снофру мав ще дві піраміди поблизу нинішнього села Да-шур, розташованої до півдня від Саккари. Про це свідчать напису, що збереглися на обох будівлях. Ми не знаємо, однак, чому цей правитель наказав вибудувати собі якщо не три, то принаймні дві піраміди. Цікаво, що при ньому склалася остаточна, геометрична форма піраміди, тому що так називана ромбоидальная піраміда Снофру є свого роду ланкою між увінчаною пірамідою мастабой і формою власне піраміди, яку має так називана північна гробниця цього фараона. Нахил її стін (43°36'11") ще досить положистий у порівнянні з "класичним” типом піраміди: кут нахилу піраміди Хеопса дорівнює 51°52', Хефрена — 52°20', Мікеріна — 51°. При цьому варто звернути увагу на факт, що починаючи з північної гробниці в Дашуре піраміди здобувають усе більш стрункі, витягнуті пропорції — кут підйому стін усипальниць VI династії в Саккаре складає 65° (піраміда Пепі II), а в мероітську епоху гробниці мають уже форму високої подовженої нагору піраміди. Коли мова заходить про піраміди, чи читач турист згадує звичайно піраміду Хеопса. Дійсно, ця піраміда найбільш грандіозна і монументальна, а досконалість її пропорцій є результатом складних математичних розрахунків. Її висота досягала 146,59 м, довжина кожної з чотирьох сторін підстави — 230,35 м. На спорудження піраміди знадобилося 2 590 000 м2 брил каменю, нагромаджених на поверхні величиною близько 54 000 м2. Облицювання її зовнішніх стін було очевидно покрите щільним шаром штукатурки і саме з цим зв'язане арабська назва "розфарбована піраміда”. Піраміді Хеопса присвячена величезна література, що часто важко назвати наукової. Автори багатьох книг і праць намагалися відкрити в цифрах, що визначає пропорції цієї будівлі, містичний зміст. Інші вважали її утвором цивілізації, що прибула з Атлантиди, перетвореним пізніше в гробницю Хеопса. Безліч непорозумінь виникнулася в зв'язку з плануванням її внутрішніх коридорів і так називаної головної царської камери з порожнім саркофагом. Як відомо, від цього приміщення назовні веде під кутом вузький прохід — вентиляційний канал, а над камерою знаходиться кілька порожніх розвантажувальних приміщень, споруджених для того, щоб зменшити величезний тиск кам'яної маси. Підстава піраміди, розташована на 30-й паралелі, було орієнтовано на чотири сторони світла, але в зв'язку з переміщенням протягом століть крапок весняного і літнього рівнодення це орієнтування вже не так точне, як колись. Здавалося б, що про настільки відомий пам'ятник, що був предметом найрізноманітніших досліджень і тлумачень, важко сказати яке-небудь нове слово, а ще сутужніше пояснити ряд замічених уже раніше моментів, що дали ґрунт для довільних, часто езотеричних теорій.

З'ясуванням цих "таємничих” елементів Великої піраміди займався останнім часом польський архітектор і геолог, доцент Веслав Козиньський, що довгий час брав участь у польських розкопках у долині Нілу. Аналізуючи організацію робіт при будівництві пірамід, він виходив з чисто сучасного принципу, що такий складний у технічному й організаційному відношенні питання вимагало заздалегідь обміркованого точного графіка робіт. Виконання цієї задачі могло бути доручене тільки — прибігаючи до нинішньої термінології — спеціалізованому "державному підприємству”. Козиньский припускає, що таке "підприємство” повинне було бути створене вже в період III династії, можливо в зв'язку з будівництвом піраміди Джосера і що саме воно, перед спорудженням піраміди Хеопса, здійснило будівництво пірамід Снофру в Дашуре і Медуме.

3. Піраміда Хеопса – одна з найвизначніших пам'яток архітектурного мистецтва давнини. Інші визначні піраміди

Геродот (Історія, II, 124) розповідає, що спорудження Великої піраміди тривало 30 років, з яких 10 років зайняло будівництво дороги для підйому кам'яних блоків, 20 же років велося будівництво самої піраміди. При будівлі гробниці Хеопса протягом кожного тримісячного будівельного циклу безупинно працювало по 100 тисяч чоловік. Точні підрахунки кількості використаних будівельних блоків і облицювання, розміщення бригад робітників і т.п. підтверджують правильність зведень Геродота, більш того — якби ми розробляли план здійснення такого спорудження, прибігаючи до допомоги кібернетики, ми прийшли б до саме таких оптимальних даних. Зведення піраміди, що вимагало великої концентрації робочої сили, що було при цьому надзвичайно тривалим процесом (20—30 років), не могло обійтися без деяких переробок і відхилень від первісного проекту, що вводилися в процесі будівельних робіт. Варто не забувати про те, що піраміда Хеопса є першою цілком закінченою пірамідою, кут нахилу стін якої є найбільше правильним рішенням для конструкцій такого типу. Веслав Козиньський припускав, що здійснення такої будівлі могло вестися тільки за планами і малюнками і що в процесі робіт будівельники користалися також макетом, на зразок того, як це часто робиться нині при будівництві великих споруджень. Він зважився висунути навіть гіпотезу, що спочатку може викликати сумнів у кожного єгиптолога, відповідно до якої три, так називані малі піраміди, розташовані зі східної сторони Великої піраміди, були макетами-моделями (у масштабі приблизно 1:5), що відбивають три етапи змін проекту Великої піраміди.

Козиньський висунув також гіпотезу щодо причини відхилення царської похоронної камери від головної осі піраміди, що неодноразово викликало зовсім фантастичні теорії. Автори цих теорій виходили з нібито загадкових цифр, що таяться в пропорціях цього спорудження. Козиньський же вважав, що під час будівництва піраміди відбулася деяка перерва в доставці граніту, і щоб уникнути простою велику галерею простягнули вище, ніж передбачалося раніше, що у свою чергу викликало відхилення похоронної камери від головної осі піраміди. Можливо, що з метою передати тиск величезної ваги кладки при новому розташуванні склепу, над його перекриттям була споруджена розвантажувальна конструкція, що складається з п'яти рядів гранітних блокові порожнечами між ними, задачею якої було забезпечити можливо велику міцність гранітної стелі склепу. Після закінчення будівлі виявилося, однак, що спорудження цієї конструкції було недостатньою мірою для запобігання похоронної камери. Тиск величезної кам'яної маси на неправильно розташований склеп було настільки велике, що його перекриття тріснуло. Важко собі представити, щоб фараона могли поховати в ушкодженій похоронній камері. От чому в ній так і не було виявлено залишків царського саркофага. Хоча дослідники давно вже звернули увагу на зміни в первісному плані Великої піраміди, що виникли в процесі її будівництва, у спостереженнях і висновках Козиньського ми вперше знаходимо не тільки оригінальну і при тім чисто практичну спробу тлумачення "таємничих” елементів, властивій усипальниці Хеопса, але і новий погляд на організацію будівництва такого роду місць вічного спокою. Сама піраміда являє собою лише частину, а вірніше головний елемент цілого ряду будівель, що утворять єдиний похоронний ансамбль, розташування яких було тісно зв'язане з царським похоронним ритуалом. Похоронна процесія з останками фараона, залишивши палац, направлялася до Нілу і на турах переправлялася на західний берег ріки. Поблизу некрополя по вузькому каналі процесія підпливала до пристані, де починалася перша частина церемонії, що відбувалася в так називаному нижньому заупокійному храмі. Від нього вів критий коридор або відкритий пандус, по якому учасники церемонії проходили у верхній храм, що складається з головного коридору, центрального двору і — з часу Мікеріна — п'яти ніш, де встановлювали статуї п'яти фараонів.

У глибині містилася молитовня з помилковими воротами і жертовником. Поруч з верхнім заупокійним храмом, з його західної сторони, знаходилася власне піраміда, вхід у який у період Древнього царства розташовувався в північній стіні; після приміщення тіла фараона в підземній похоронній камері він старанно замуровувався. З чотирьох сторін піраміди в поглибленнях скелі містилися чотири дерев'яні тури призначені для подорожей фараона — живого Гора — по потойбічному світі. Недавно відкрита тура, що знаходилася в піраміди Хеопса, має 40 м довжини. Поблизу кожної піраміди знаходився величезний могильник з мастабами, що служили усипальницями для єгипетської знаті. Архітектурний ансамбль, що оточував піраміду, будучи тісно зв'язаний з давно вже сформованим царським похоронним ритуалом, відбиває одночасно панували тоді в Єгипті суспільні відносини. У цьому місті мертвих, як і в місті живих, найвище місце займав фараон, прославляння й обожнювання якого було власне кажучи головною ідеєю піраміди. Приймачі Хеопса Хефрен і Мікерін теж вибудували собі чудові піраміди, хоча вже менші по розмірах. Зі східної сторони піраміди Хефрена, на продовженні її осі, знаходиться верхній заупокійний храм, що має в плані форму витягнутого прямокутника, що займає площу 112 х 50м. Його задня стіна примикає до стіни, що оточує піраміду. Ми маємо тут справу зі сформованим типом заупокійного храму епохи Древнього царства, що складає з двох основних частин — перше, доступної для віруючих і другий, куди допускалися лише обрані. Пандус, що з'єднував верхній храм з нижнім, при різниці рівнів, що складала більш 45м, мав довжину 494м, а ширину 4,5м. Частково висічений у скелі він був викладений усередині плитами вапняку, а зовні гранітом. Спочатку це був очевидно критий коридор, що висвітлювався через отвори в стелі. Не виключено також, що його внутрішні стіни були ніколи прикрашені рельєфами. Одним з найбільш чудових і добре збережених монументальних споруджень Древнього царства є нижній храм Хефрена. Цей храм, що має в плані форму квадрата зі стороною 4,5м, побудований з великих блоків граніту. Його стіни мають легкий нахил і в зв'язку з цим він робить враження величезної мастабі, особливо з боку фасаду. Перед храмом знаходилася пристань, куди причалювали тури, що пливуть по каналі з боку Нілу. Два входи в храм стерегли, очевидно, чотири сфінкси, висічені з граніту. Посередині храму містилося щось начебто наоса, де можливо знаходилася статуя фараона. Від обох входів відходили вузькі коридори, що вели в гипость із шістнадцятьма монолітними стовпами з граніту. У цьому залі, що має форму переверненої букви Т, стояли двадцять три статуї сидячого фараона, виконані з алебастру, сланцю і діориту. Варто звернути увагу на колірну гру полірованого червоного граніту, що контрастує з алебастровими плитами підлоги, а також на ефекти світлотіні в гипостиле. Цей зал, нині позбавлений перекриття, висвітлювався спочатку за допомогою невеликих отворів у стелі, через які проходив світло, що падає окремо на кожну статую. Третім монументальним спорудженням комплексу в Гизе є піраміда Мікеріна. Як і попередні піраміди, вона має в плані квадратна підстава, кожна сторона якого дорівнює 108,4 м. Спочатку піраміда досягала у висоту 66,5м, а кут нахилу її стін складав 51°. Цікаво, що для будівництва цієї найменшої з трьох пірамід були ужиті найбільш великі по величині блоки. Нижня частина гробниці була облицьована гранітом, здебільшого не полірованим, а її верх — білим вапняком з Тури. У 1837 році англійські дослідники Перрінг і Візі знайшли в похоронній камері цієї піраміди чудовий царський саркофаг з базальту, зовнішні стінки якого були оброблені на зразок фасаду палацу. Як відомо, цей саркофаг потонув під час його перевезення в Англію; зберігся, однак, його малюнок. Мікерін мав не тільки найменшу піраміду, але також і найменш монументальний похоронний комплекс у порівнянні з ансамблями його попередників. Не підлягає сумніву, що при житті цього фараона його будівлі не були ще кінчені. Їх завершив спадкоємець Мікеріна Шепсескаф, уживаючи при цьому вужу гірший по якості будівельний матеріал. Стіни, зведені з вапнякових блоків, були облицьовані цеглою-сирчем і покриті білим розчином. До півдня від третьої піраміди знаходяться три зв'язані з нею невеликі піраміди, оточені загальною стіною. Площа підстави кожної з них по величині дорівнює 1/3 площі підстави піраміди Мікеріна. Прийнято вважати, що в цих пірамідах були поховані дружини фараона. В одному з приміщень, зв'язаних з пірамідою Мікеріна, американський археолог Райзнер відкрив під час розкопок чотири скульптурні групи зі сланцю, називані нині тріадами Мікеріна. Три з них знаходяться нині в Каїрі, одна в Бостоні. Пройшли тисячоріччя, а Монументальний царський некрополь у Гізі устояв усупереч піскам пустелі і руйнівної діяльності людини. До дійсного дня він є найбільш грандіозним археологічним комплексом Єгипту, що свідчить не тільки про могутність правителів Древнього царства, але одночасно про сміливу думку тодішніх архітекторів, а також про неповторну майстерність мулярів і робітників. Варто згадати ще про одну піраміду часу IV династії — гробниці фараона Реджедефа, розташованої неподалік від Гизе, біля селища Абу-Роаш. Реджедеф був очевидно сином Хеопса і його дружини лівійки. Він убив свого старшого брата Каваба, матір'ю якого була єгиптянка. Реджедеф правил усього лише вісім років, а після його смерті влада перейшла до його молодшого брата — Хефрену.

Піраміда Реджедефа є найбільш висунутої до півночі царською гробницею. Ця будівля, очевидно ніколи не завершена, була задумана в монументальному стилі як спорудження, гідне спадкоємця Хеопса. Стіни ведучих униз коридорів, також як і стіни похоронної камери, були викладені великими блоками вапняку і граніту товщиною біля двох метрів. Збережені сліди облицювання нижніх частин зовнішніх стін піраміди свідчать, що вони були також оброблені гранітом. Над похоронною камерою піраміди знаходилася по всій імовірності розвантажувальна конструкція — також як і в піраміді Хеопса. Ще в 1842 році, судячи зі зведень німецького єгиптолога Лепсіуса, висота руїн досягала 17 м. У вісімдесятих же роках минулого сторіччя ці руїни перетворилися в каменоломню, відкіля щодня триста верблюдів вивозило будівельний матеріал для нових будівель у Каїрі. У Саккарі збереглися три піраміди епохи V династії. Одна з них належала першому фараону цієї династії, інші — двом останнім. Крім цього, до нас дійшло багато мастаб вельмож цього періоду, що славилися своїм скульптурним і рельєфним декором. Усеркаф звів свою піраміду поруч з похоронним комплексом Джосера, з його східної сторони. Вона була вибудована з величезних блоків грубо обтесаного вапняку і мала облицювання, сліди якого нині не збереглися. Піраміда, що знаходиться в південній частині Саккарі, що примикає до оброблюваних полів, відома за назвою Харам ешь-шауаф. У 1945 році американський археолог А. Варилль довів, що ця усипальниця належала фараону Джедкара-Асеси. Вона має в плані форму квадрата, кожна сторона підстави якого дорівнює 80 м; висота піраміди досягала 24 м. Піраміда була зведена з грубо обтесаного вапняку, її облицювання не збереглося. Піраміда Унаса була вибудована до південно-заходу від піраміди Джосера.

Використана література:
1. Всесвітня та зарубіжна література. / За ред.Козира. – К., 2001.
2. Історія Єгипту. В 2-х книгах. – К., 1999. 3. Сім чудес світу. – М., 2000.

 
Зберегти реферат в соціальній мережі

Подібні реферати:
Рейтинг:
5.0/5 из 1
Категорія: Архітектура | Автор: zaharchuk (11.02.2015)
Переглядів: 549
Коментарів: 0
avatar